Літургія Ранішосвячених Дарів відрізняється від літургій св. Іоана Золотоустого і св. Василія Великого тим, що на ній не буває ні проскомидії ані освячення Дарів (Євхаристії).

Правиться літургія Ранішосвячених Дарів у Великий піст, а саме: 1) кожної середи і п’ятниці; 2) в четвер 5-го тижня Великого посту (день читання канону св. Андрія Критського); 3) в понеділок, вівторок і середу Страсного тижня; 4) в дні храмового свята (Тип., гл. 34, 35) або святого 3 поліс леєм (24 лютого і 9 березня); 5) а також в Понеділок, вівторок і четвер 2-го, 3-го, 4-го, 5-го і 6-го тижня Великого посту, коли за Уставом належить правити цю літургію.

Не правиться літургія Ранішосвячених Дарів по суботах Великого посту, бо тоді має бути літургія св. Іоана Золотоустого, і по неділях, бо тоді правиться літургія св. Василія Великого.

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

ОПУБЛІКОВАНО

29го жовтня, 2020 р.

ЗАВАНТАЖИТИ

Божественна літургія Ранішоcвячених Дарів святого отця нашого Григорія Двоєслова

Райські двері зачинені.

Диякон: Благослови, Владико.
Священик: Благословенне Царство Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки віків.
Читець: Амінь.

Поклонтння Господу нашому Ісусу Христу

+ Прийдіть, поклонімось Цареві нашому, Богу.
+ Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого, Бога.
+ Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого.

Під час читання 103-го Псалма, ІЄРЕЙ, при Райських дверях проказує Світильничні молитви (4, 5, 6, і 7: стор. 52).

Псалом 103

1. Благослови, душе моя, Господа. Господи, Боже мій, Ти вельми звеличився єси. Ти прибрався у славу й у величну красу. 2. Ти зодягаєшся у світло, як у ризу, простираєш небеса, як шатро. 3. Підносиш над водами горні палаци Твої, обертаєш хмари на колісницю для Себе, на крилах вітру Ти ходиш. 4. Ти твориш духів ангелами Своїми і слугами Своїми — вогненне полум’я. 5. Ти поставив землю на тверді її, не захитається вона повік віку. 6. Безодня, як одежа, покриває її; на горах стоять води. 7. Від погрози Твоєї вони тікають, від голосу грому Твого тремтять. 8. Здіймаються гори і стеляться долини там, де наказав єси їм. 9. Ти поклав межу, якої не переступлять вони і не вернуться, щоб покрити землю. 10. Ти посилаєш джерела в долини, поміж горами течуть води. 11. Ти напуваєш усіх звірів польових, дикі осли вгамовують спрагу свою. 
12. Над ними літають птахи небесні, голос їх лунає між віттям. 13. Ти напуваєш гори з висот Твоїх. Плодами діл Твоїх насичується земля. 14. Ти вирощуєш траву для худоби і злаки на користь людям, щоб добути хліб із землі. 15. І вино веселить серце людини, і єлей намащує лице її, і хліб — підкріпляє серце людини. 16. Насичуються дерева польові, кедри ливанські, що Ти насадив їх. 17. Там птахи гніздяться, гніздо ж чаплі найвище. 18. Гори високі — для оленів; скелі — захисток для зайців. 19. Ти сотворив місяць, щоб відзначати час, сонце знає захід свій. 
20. Ти насуваєш темряву, і ніч настає; тоді бродить уся звірина лісова. 21. Леви ричать за здобиччю і просять від Бога поживи собі. 22. Сходить сонце — вони вертаються назад і лягають у лігвищах своїх. 23. Виходить людина для справ своїх і на працю свою до вечора. 24. Які величні діла Твої, Господи! Все Премудрістю сотворив єси; повна земля творіння Твого. 25. Ось море велике й просторе; там безліч гадів і тварі малої й великої. 26. Там плавають кораблі, і кити, що Ти їх створив вигравати у ньому. 27. Усі вони чекають на Тебе, що даси їм поживу в свій час. 28. Ти даєш їм — вони приймають. Ти відкриваєш руку Свою — вони наповнюються усяким благом. 29. Ти відвертаєш лице Твоє — вони тривожаться; віднімеш дух їх — вони щезнуть і у прах свій повернуться. 30. Пошлеш Духа Свого — і створяться, і Ти оновлюєш лице землі. 31. Нехай буде слава Господня навіки; звеселиться Господь діл Своїх. 32. Він погляне на землю — і вона тремтить; торкнеться гір — і вони димлять. 33. Славитиму Господа все життя моє, співатиму Богові моєму, поки живу. 34. Нехай буде благоприємною Йому пісня моя, і я звеселюся в Господі. 35. Нехай щезнуть грішники з землі, і беззаконників нехай більше не буде.

І знову:

1. Благослови, душе моя, Господа!
19. Сонце знає захід свій.
20. Ти насуваєш темряву, і ніч настає.
24. Які величні діла Твої, Господи! Все премудро сотворив Ти.

+ Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, i нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

+ Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже. (тричі)

Велика єктенія

Постовим наспівом:

Диякон: В мирі Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: За мир з неба і спасіння душ наших, Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: За мир усього світу, за добрий стан святих Божих Церков і за з’єднання всіх, Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: За святий храм цей і за тих, що з вірою, побожністю та страхом Божим входять до нього, Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: За Високопреосвященнішого Митрополита [ім’я], і за Владику нашого (сан та ім’я єпархіяльного єпископа), чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за ввесь причет і людей, Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: За Боголюбивий і Богом бережений край наш, Канаду, за уряд, військо і за ввесь побожний народ наш, Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: За місто наше (село або святий монастир наш) і за всяке місто, село і країну, і за тих, що по вірі живуть у них, Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: За добре поліття, за врожай плодів земних і за часи мирні, Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: За подорожніх на воді, на землі і в повітрі; за недужих, знеможених та поневолених, і за спасіння їх, Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Щоб визволитися нам від усякої скорботи, гніву, небезпеки та недолі, Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Пресвятую, Пречистую, Преблагословенную, Славную Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію, зі всіма святими пом’янувши, 
самі себе і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.
Вірні: Тобі, Господи.

Священик: Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння Отцю, і Сину, і Святому Духові нині, і повсякчас, і на віки віків.
Вірні: Амінь.

ВІРНІ СТАЮТЬ НА КОЛІНА.

Під час Першого антифону ІЄРЕЙ виймає Святі Дари з ковчега й побожно покладає на дискос.

ЧИТЕЦЬ читає першу «Славу» 18-ої кафизми:

Антифон перший: Псалом 119

Читець: 1. До Господа взивав я в скорботі моїй, і Він вислухав мене. 2. Господи, визволи душу мою від уст неправдивих, від язика облесливого. 3. Що дасть Тобі або що додасть Тобі язик зрадливий? 4. Він – як гострі стріли сильного з палаючим вугіллям, що спустошує. 5. Горе мені, що я перебуваю у Мосоха, живу біля шатер кидарських. 6. Довго перебувала душа моя з тими, що не бажають миру. 7. Я бажаю жити мирно, але, як тільки заговорю до них, вони повстають проти мене без вини.

Псалом 120

1. Звів я очі мої в гори, звідкіля прийде поміч моя. 2. Поміч моя від Господа, що створив небо і землю. 3. Він не дасть нозі твоїй спіткнутися, не задрімає Охоронитель твій. 4. Не задрімає і не засне Той, 
Хто охороняє Ізраїля. 5. Господь — Охорона твоя, Господь — покрова твоя на правиці твоїй. 6. Удень сонце не опалить тебе, а вночі – місяць. 7. Господь охоронить тебе від усякого зла, охоронить душу твою Господь. 8. Господь охоронить вхід і вихід твій віднині й навіки.

Псалом 121

1. Звеселився тим, що сказали мені: ходімо до дому Господнього. 2. Стояли ноги наші у дворах твоїх, Єрусалиме. 3. Єрусалим створений як місто, і доля його з народом його. 4. Бо туди увійшли коліна, коліна Господні, за законом Ізраїля, щоб прославляти ім’я Господнє. 5. Бо там стоять престоли, щоб судити, престоли в домі Давидовому. 6. Просіть про мир для Єрусалима, і благоденство тим, що люблять тебе. 7. І нехай буде мир силою твоєю і благоденство у стінах твоїх.8. Заради братів моїх і ближніх моїх промовляю: мир тобі. 9. Заради дому Господа Бога нашого жадаю я блага тобі.

Псалом 122

1. До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. 2. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші – до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас. 
3. Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато 
ми маємо приниження. 4. Надміру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.

Псалом 123

1. «Якби не Господь був з нами» — нехай скаже Ізраїль, 2. «Якби не Господь був з нами, коли повстали проти нас люди, — вони б живих поглинули нас. 
3. Коли гнів їх розпалився на нас, вода б затопила нас; 
4. Потоки залили б душу нашу. 5. Бурхливі хвилі води прийшли б над душею нашою.» 6. Благословен Господь, Який не дав нас на здобич у зуби їхні. 
7. Душа наша, як пташка, вирвалася з сітки тих, що ловили. Сітка розірвалась, і ми спаслися. 
8. Поміч наша в імені Господа, що створив небо і землю.

+ Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, i нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

+ Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже. (тричі)

ІЄРЕЙ потихо читає Молитву першого антифона:

Священик: Господи Щедрий і Милостивий, Довготерпеливий і Многомилостивий, вислухай молитву нашу й уваж на голос моління нашого, вчини нам знамення на благо; настав нас на путь Твою, шоб ходити в істині Твоїй; звесели серця наші, щоб боятися Імені Твого святого, 
бо Ти Великий єси і твориш чудеса, Ти єси Бог Єдиний, і нема Тобі подібного між богами, Господи. Ти Сильний у милості і Благий в кріпості, щоб помагати, і втішати, і спасати всіх, що надіються на святе Ім’я Твоє.

Мала єктенія

Диякон: Ще і ще в мирі Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Пресвятую, Пречистую, Преблагословенную, Славную Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зi всіма святими пом’янувши, самі себе і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.
Вірні: Тобі, Господи.
Священик: Бо Твоя влада, і Твоє є Царство, і сила і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Вірні: Амінь.

Під час Другого антифону ІЄРЕЙ кадить навколо святої трапези. ЧИТЕЦЬ читає другу «Cлаву» 18-ої кафизми:

Антифон другий: Псалом 124

Читець: 1. Ті, що надіються на Господа, не похитнуться, як гора Сіон, що стоїть вічно. 
2. Гори навкруги Єрусалима, а Господь — навкруги народу Свого віднині і навіки. 3. Бо не залишить Господь жезла нечестивих над долею праведних, щоб праведні не простягли руки свої до беззаконня. 4. Благодій, Господи, добрим і праведним серцем. 5. А тих, що звернули на криву дорогу неправди, нехай залишить Господь разом з тими, що чинять беззаконня. Мир на Ізраїля!

Псалом 125

1. Коли повертав Господь з полону Сіон, нам здавалося, що то був сон. 2. Тоді були душі наші повні радости, і з уст наших лилася пісня. 3. Тоді між народами говорили: Велике сотворив Господь над нами. Так, Господь явив над нами велике; ми раділи серцем. 4. Поверни ж, Господи, невільників наших, як потоки на південь. 5. Ті, що сіють зі сльозами, пожнуть з радістю. 6. Хто з плачем ніс сіяти зерно своє, той повернеться веселий, несучи снопи свої.

Псалом 126

1. Коли не Господь будує дім, даремно трудяться будівничі; коли не Господь береже місто, даремно пильнує сторожа. 2. Даремно встаєте ви рано і лягаєте пізно, їсте хліб, тяжко здобутий, тоді як Господь дає улюбленим Своїм спокійний сон. 3. Ось і діти — насліддя від Господа; нагорода від Нього — плід утроби. 4. Як стріли в руках сильного, так і сини молоді. 5. Блаженний, хто здобув таку поміч собі. 
Не осоромляться вони, коли біля брами міста свого говоритимуть з ворогами.

Псалом 127

1. Блаженні всі, що бояться Господа. Ті, що ходять путями Його. 2. Ти житимеш трудами рук твоїх. Блаженний ти, і добро тобі буде. 3. Жона твоя в домі твоїм як родюча лоза виноградна. Сини твої, як паростки дерева оливкового, навколо трапези твоєї. 4. Ось так буде благословенний чоловік, що боїться Господа. 5. Нехай благословить тебе Господь від Сіону. І побачиш блаженство Єрусалима по всі дні життя твого. 6. Щоб побачив ти дітей синів твоїх. Мир на Ізраїля!

Псалом 128

1. «Багато разів бороли мене від юности моєї» — нехай скаже Ізраїль; 2. «Багато разів бороли мене від юности моєї, але не перемогли мене. 3. На хребті моїм орали плугарі, проклали довгі борозни свої.» 4. Але Господь справедливий, Він розсік пута беззаконників. 5. Нехай осоромляться і відступлять ті, що ненавидять Сіон. 6. Нехай будуть як трава на покрівлі, що сохне раніше, ніж вирвуть її, 7. якою жнець не наповнює руки своєї, і в’язальниця не зв’яже снопа. 8. А перехожі не скажуть: «Благословення Господнє на вас; благослоляємо вас іменем Господнім.»

+ Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, i нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

+ Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже. (тричі)

ІЄРЕЙ потихо читає Молитву другого антифона:

Священик: Господи, не суди нас в суворості Твоїй і не карай нас у гніві Твоїм, але вчини з нами, Лікарю і Зцілителю душ наших, з милости Твоєї; веди нас до пристановища волі Твоєї, просвіти очі сердець наших на пізнання істини Твоєї; і даруй нам останок цього дня і ввесь час життя нашого мирний і безгрішний, молитвами Святої Богородиці і всіх святих.

Мала єктенія

Диякон: Ще і ще в мирі Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Пресвятую, Пречистую, Преблагословенную, Славную Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зi всіма святими пом’янувши, самі себе і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.
Вірні: Тобі, Господи.
Священик: Бо ти Благий і Чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу возсилаємо Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Вірні: Амінь.

Під час Третього антифону ІЄРЕЙ переносить Святі Дари від святого престолу до жертівника. ЧИТЕЦЬ читає третю «Cлаву» 18-ої кафизми:

Антифон третій: Псалом 129

Читець: 1. З глибини взиваю до Тебе, Господи, 
2. Господи, почуй голос мій. Нехай будуть вуха твої уважні до голосу благання мого. 3. Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? 
4. Бо в Тебе очищення є. 5. Ради імени Твого я надіюся на Тебе, Господи; терпіла душа моя у слові Твоїм. 
6. Уповає душа моя на Господа. Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповає Ізраїль 
на Господа. 7. Бо у Господі милість і велике у Нього визволення; 8. і Він визволить Ізраїля від усіх беззаконь його.

Псалом 130

1. Господи, не зазнавалося серце моє, не підносилися гордо очі мої, я не входив у велике і дивне, недосяжне для мене. 2. Чи не смиряв я душу свою, наче дитину, відлучену від грудей матері? Душа моя в мені жадає Тебе, як дитя грудей матері своєї. 
3. Нехай надіється Ізраїль на Господа віднині і навіки.

Псалом 131

1. Пом’яни, Господи, Давида і всю лагідність його. 
2. Як він присягався Господу, давав обітниці Богу Якова: 3. «Не ввійду в світлицю дому мого, не ляжу на постіль мою, 4. не дам заснути очам моїм і задрімати повікам моїм; не заспокоюся, 5. поки не знайду оселі для Господа, дому для Бога Якова.» 
6. Ось ми чули про Нього в Єфрафі, знайшли Його на полях Іарима. 7. Ходімо в оселі Його, поклонімося підніжжю ніг Його. 8. Воскресни, Господи, у спокій Твій, 
Ти і кивот святині Твоєї. 9. Священики Твої зодягнуться в правду, і преподобні Твої зрадіють. 
10. Ради Давида, раба Твого, не відверни лиця від помазаника Твого. 11. Клявся Господь Давиду істиною і не зречеться її: «Із синів роду твого посаджу на престолі твоїм. 12. А коли сини твої зберігатимуть завіт Мій і повеління Мої, яких Я навчу їх, то й сини їхні навіки сидітимуть на престолі твоїм.» 13. Вибрав Господь Сіон, забажав його на оселю для Себе. 
14. «Це місце спокою Мого повік віку, сказав Господь, тут оселюся, бо Я полюбив його. 15. Поживу його Я, благословляючи, благословлю, і вбогих його Я нагодую хлібом. 16. Священиків його Я зодягну в спасіння, і праведні його будуть радіти радістю. 17. Там Я вирощу спасіння Давидові, поставлю світильник помазанику Моєму. 18. Ворогів його осоромлю Я, на ньому ж розцвіте святиня Моя.

Псалом 132

1. Як то добре і як гарно, коли бpати живуть у згоді! 2. Як миро на голові, що сходить на бороду, на бороду Ааронову, що сходить на краї одежї його. 
3. Як роса єрмонська, що спадає на гори Сіонські. 
Бо там посилає Господь благословення і життя навіки.

Псалом 133

1. Нині благословляйте Господа, всі раби Господні, що стоїте у храмі Господнім, у дворах дому Бога нашого. 2. Вночі підносьте руки ваші до святині і благословляйте Господа. 3. Благословить і тебе небесного Сіону Господь, Який створив небо 
і землю.

+ Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, i нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

+ Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже. (тричі)

ІЄРЕЙ потихо читає Молитву третього антифона:

Священик: Господи Боже наш, помяни нас, грішних і негідних рабів Твоїх, коли ми призиваємо святе ім’я Твоє, і не осором нас, що надіємось на милість Твою, але дай нам, Господи, все, чого просимо для спасіння, і сподоби нас любити й боятися Тебе від усього серця нашого та чинити в усьому волю Твою.

ВІРНІ ВСТАЮТЬ.

Мала єктенія

Диякон: Ще і ще в мирі Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Пресвятую, Пречистую, Преблагословенную, Славную Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зi всіма святими пом’янувши, самі себе і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.
Вірні: Тобі, Господи.
Священик: Бо Ти єси Бог наш, Бог, щоб милувати і спасати, і Тобі славу возсилаємо Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Вірні: Амінь.

Господи, взиваю до Тебе (Псалом 140)

Співається голосом першої стихири.

Вірні: 1. Господи, взиваю до Тебе, вислухай мене; Вислухай мене, Господи.
1. Господи, взиваю до Тебе, вислухай мене; Вислухай голос моління мого, коли буду молитися до Тебе. Вислухай мене Господи.
2. Нехай піднесеться молитва моя, наче кадило перед Тобою, підношення рук моїх, як жертва вечірняя. Вислухай мене, Господи.

І ЧИТЕЦЬ читає стихи з Псалмів 140, 141, 129 і 116:

Читець: (Пс 140) 3. Постав, Господи, охорону устам моїм і двері огорожі в устах моїх. 4. Не нахили серця мого до слів лукавих — виправдовувати мої гріхи, разом з людьми, що чинять беззаконня, щоб не став я спільником пристрастей їхніх. 5. Нехай навчає мене праведник милістю, нехай і докоряє мені; єлей же грішника нехай не намастить голови моєї. 6. І молитва моя проти злодіянь їхніх. Пожерла земля безодні суддів їхніх. 7. Почуті були слова мої, як переможні; як груддя землі розметалися вони по землі; так розсипалися кості їхні перед адом. 8. На Тебе ж, Господи, Господи, звернені очі мої; на Тебе надія моя, не відкинь душі моєї. 9. Охорони мене від сіті, що ї ї поставили на мене, і від спокус, що їх наставили беззаконні. 10. У сіть свою впадуть грішники — а я з Тобою ї ї перейду.
(Пс 141) 1. Голосом моїм до Господа взиваю: голосом моїм до Господа молюся. 2. Розповім Йому всі печалі мої, і скорботу мою Йому сповіщу. 3. Коли знемагав у мені дух мій, Ти знав стежки мої. На дорозі, де ходив я, поставили сіть на мене. 4. Дивився я навкруги, і ніхто не впізнавав мене. Не стало захисту, і ніхто не дбав про душу мою. 5. Я до Тебе взивав, Господи, й казав: Ти – надія моя і доля моя на землі живих. 6. Вислухай моління моє, бо я дуже знесилений. Спаси мене від гонителів моїх, бо вони сильніші за мене.

Стихири на “Господи, взиваю”

Потім, вірні співають стихири на «Господи, взиваю до Тебе» (з Тріоді чи Мінеї), після чергового стиха:

10. Читець: Виведи з темниці душу мою, § щоб хвалити ім’я Твоє. (Пс 141:7)

1-ша Стихира

Співаємо 1-шу стихиру.

9. Читець: На мене чекають праведники, § поки явиш мені милість Твою. (Пс 141:7)

2-га Стихира

Співаємо 2-гу стихиру.

8. Читець: З глибини взиваю до Тебе, Господи, § Господи, почуй голос мій. (Пс 129:1)

3-тя Стихира

Співаємо 3-тю стихиру.

7. Читець: Нехай будуть вуха Твої уважні § до голосу благання мого. (Пс 129:2)

4-та Стихира

Співаємо 4-ту стихиру.

6. Читець: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? § Бо в Тебе очищення є. (Пс 129:3-4)

5-та Стихира

Співаємо 5-ту стихиру.

5. Читець: Ради імени Твого потерпів за Тебе, Господи; страждає душа моя за слово Твоє, § бо уповає душа моя на Господа. (Пс 129:5-6)

6-та Стихира

Співаємо 6-ту стихиру.

4. Читець: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі — § нехай уповає Ізраїль на Господа. (Пс 129:6)

7-ма Стихира

Співаємо 7-му стихиру.

3. Читець: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення. § Він визволить Ізраїля від усякого беззаконня його. (Пс 129:7-8)

8-ма Стихира

Співаємо 8-му стихиру.

2. Читець: Хваліте Господа, всі народи; § прославляйте Його, всі люди. (Пс 116:1)

9-та Стихира

Співаємо 9-ту стихиру.

1. Читець: Велика милість Його над нами, § й істина Його перебуває повік. (Пс 116:2)

10-та Стихира

Співаємо 10-ту стихиру.

+ Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові.

«СЛАВА» З МІНЕЇ АБО ТРІОДІ

Співаємо призначену стихиру. Коли немає, зразу співаємо «І нині…».

+ І нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Догматик

Співаємо Догматик.

Вхід з кадилом

Вхід кліру з кадилом. Якщо є свято з читанням Єванегія, Вхід з Євангелієм.

ІЄРЕЙ потихо читає Молитву Входу:

Священик: Ввечері і вранці й опівдні хвалимо і благословимо Тебе, дякуємо й молимось Тобі, Владико всього, Чоловіколюбче Господи; нехай буде молитва наша, як кадило перед Тобою, і не допусти сердець наших до слів чи думок лукавих; захисти нас від усього, що ловить душі наші; бо до Тебе, Господи, Господи, звернені очі наші, і на Тебе уповаємо; не посором же нас, Боже наш. Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Диякон: Премудрість. Станьмо побожно!

Світе тихий

Вірні: Світе Тихий, святої слави Безсмертного Отця Небесного, Святого, Блаженного, Ісусе Христе! Прийшовши на захід сонця, бачивши світло вечірнє, оспівуємо Отця і Сина і Святого Духа – Бога. Достойно є повсякчас прославляти Тебе голосами преподобними, Сину Божий, що життя даєш; тим то й світ Тебе славить.

Прокимен перший

Диякон: Будьмо уважні.
Священик: Мир усім.

Диякон: Премудрість.

Читець: Прокимен на голос ___.

ЧИТЕЦЬ проголошує 1-ший вірш першого прокимна.

Вірні: (співають 1-ший вірш прокимна)
Читець: (проголошує 2-гий вірш прокимна)
Вірні: (співають 1-ший вірш прокимна)
Читець: (проголошує до половини 1-ший вірш прокимна)
Вірні: (співають другу половину 1-го вірша)

Диякон: Премудрість.

Читець: З книги Буття (або Виходу) читання.

Диякон: Будьмо уважні.

ВІРНІ СІДАЮТЬ.

Паремія перша

ЧИТЕЦЬ читає першу паремію.

ВІРНІ ВСТАЮТЬ.

Прокимен другий

Диякон: Будьмо уважні.

Читець: Прокимен на голос ___.

ЧИТЕЦЬ проголошує 1-ший вірш першого прокимна.

Вірні: (співають 1-ший вірш прокимна)
Читець: (проголошує 2-гий вірш прокимна)
Вірні: (співають 1-ший вірш прокимна)
Читець: (проголошує до половини 1-ший вірш прокимна)
Вірні: (співають другу половину 1-го вірша)

ВІРНІ СТАЮТЬ НА КОЛІНА Й СХИЛЯЮТЬ ГОЛОВИ ДО ЗЕМЛІ.

Диякон: Повеліть.

ІЄРЕЙ, перед святим престолом, держачи обома руками кадило і свічку, чинить на схід знак хреста і виголошує:

Священик: Премудрість. Станьмо побожно.

Тоді повертається на захід до народу, і благословляючи, виголошує:

Священик: Світло Христове просвітлює всіх.

ВІРНІ ВСТАЮТЬ.

Читець: Приповістей Соломонових (або з книги Іова) читання.
Диякон: Будьмо уважні.

ВІРНІ СІДАЮТЬ.

Паремія друга

ЧИТЕЦЬ читає другу паремію. Якщо це напередодні великого свята, 
читаються також і паремії свята.

Після читання паремій ІЄРЕЙ благословляє читця, промовляючи:

Священик: Мир тобі.
Читець: І духові твоєму.

Диякон: Премудрість.

ВІРНІ СТАЮТЬ НА КОЛІНА.

ІЄРЕЙ стоїть перед святим престолом і ввесь час кадить. Тоді, після стиха «Не нахили серця мого» — переходить до жертівника, обкаджує Святощі, віддає кадило, вертається і стає перед святим престолом на коліна.

Великий Прокимен

Священик: Нехай піднесеться молитва моя наче кадило перед Тобою, підношення рук моїх — як жертва вечірняя.
Вірні: Нехай піднесеться молитва моя наче кадило перед Тобою, підношення рук моїх – як жертва вечірняя.
Священик: Господи, взиваю до Тебе, вислухай мене; вислухай голос моління мого, коли буду молитися до Тебе.
Вірні: Нехай піднесеться молитва моя наче кадило перед Тобою, підношення рук моїх — як жертва вечірняя.

Священик: Постав, Господи, охорону устам моїм і двері огорожі в устах моїх.
Вірні: Нехай піднесеться молитва моя наче кадило перед Тобою, підношення рук моїх — як жертва вечірняя.

Священик: Не нахили серця мого до слів лукавих, виправдовувати мої гріхи.
Вірні: Нехай піднесеться молитва моя наче кадило перед Тобою, підношення рук моїх — як жертва вечірняя.

Священик: Нехай піднесеться молитва моя наче кадило перед Тобою…
Вірні: …Підношення рук моїх — як жертва вечірняя.

ВІРНІ ВСТАЮТЬ.

ІЄРЕЙ встає і стоячи перед святим престолом виголошує Молитву св. Єфрема Сиріна:

Молитва Святого Єфрема Сиріна

Священик: Господи і Владико життя мого, духа лінивства, безнадійности, владолюбства і пустомовства не дай мені.

ІЄРЕЙ І ВІРНІ ЧИНЯТЬ ЗЕМНИЙ ПОКЛІН.

Священик: Духа ж чистоти, смиренности, терпеливости й любови даруй мені, рабу Твоєму.

ІЄРЕЙ І ВІРНІ ЧИНЯТЬ ЗЕМНИЙ ПОКЛІН.

Священик: Так, Господи Царю, даруй мені бачити провини мої і не осуджувати брата мого, бо Ти благословен єси на віки віків. Амінь.

ІЄРЕЙ І ВІРНІ ЧИНЯТЬ ЗЕМНИЙ ПОКЛІН.

Читання Апостола і Євангелія

Якщо не призначені читання, тоді відразу виголошується Усердна Єктенія:

Усердна єктенія

Диякон: Промовмо всі з усієї душі, і з усього розуміння нашого промовмо:
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Господи, Вседержителю, Боже Отців наших, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Помилуй нас, Боже, з великої милости Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Вірні: Господи, помилуй. (тричі)
Диякон: Ще молимось за Владику нашого Високопреосвященнішого Митрополита [ім’я], і Владику нашого (сан та ім’я єпархіяльного єпископа), 
за братів наших пресвітерів, священномонахів і за все у Христі братство наше.
Вірні: Господи, помилуй. (тричі)
Диякон: Ще молимось за Боголюбивий і Богом бережений край наш, Канаду, за уряд, військо, і ввесь побожний народ наш, щоб Господь Бог допомагав їм у всьому та охороняв їх від усякого ворога і супротивника.
Вірні: Господи, помилуй. (тричі)
Диякон: Ще молимось за Святіших Патріярхів Православних, за приснопам’ятних фундаторів храму цього (святого монастиря цього), і за всіх спочилих отців і братів наших, що тут спочивають, і за православних по всіх усюдах.
Вірні: Господи, помилуй. (тричі)
Диякон: Ще молимось за милість, життя, мир, здоров’я, спасіння, Боже завітання, прощення і відпущення гріхів рабів Божих, парафіян святого храму цього.
Вірні: Господи, помилуй. (тричі)

Тут бувають додаткові прохання.

Диякон: Ще молимось за тих, що дари приносять і добро творять у святому і всечесному храмі цьому; за тих, що працюють, співають, і за всіх присутніх людей, що чекають від Тебе великої і багатої милости.
Вірні: Господи, помилуй. (тричі)

ІЄРЕЙ потихо читає Благальну молитву:

Священик: Господи Боже наш, прийми від рабів Твоїх цю щиру молитву, і помилуй нас з великої милости Твоєї, і пошли всю щедрість Твою на нас і на всіх людей Твоїх, що сподіваються від Тебе багатої милости.

Виголос: Бо Ти Милостивий і Чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу возсилаємо Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Вірні: Амінь.

Райські двері зачиняються.

Єктенія за оголошених

Диякон: Оголошені, помоліться Господеві.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Вірні, за оголошених помолімось, щоб Господь помилував їх.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Щоб просвітив їх словом істини.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Щоб відкрив їм Євангеліє правди.
Вірні: Господи, помилуй.

Священик розкриває і верхню частину св. антимінса.

Диякон: Щоб приєднав їх до Святої Своєї Соборної і Апостольської Церкви.
Вірні: Господи, помилуй.

Диякон: Спаси, помилуй, заступи і охорони їх, Боже, Твоєю благодаттю.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Оголошені, голови ваші вклоніть перед Господом.
Вірні: Тобі, Господи.

ІЄРЕЙ читає Молитву за оголошених:

Священик: Господи Боже наш, Творче і Будівничий всього! Ти хочеш, щоб усі спаслися і до пізнання істини прийшли. Зглянься на рабів Твоїх оголошених і визволи їх від давньої омани і підступу супротивника; поклич їх до життя вічного, просвітлюючи їх душі і тіла і приєднуючи їх до словесного Твого стада, в якому призивається ім’я Твоє святе.

Виголос: Щоб і вони з нами славили пречесне й величне ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Вірні: Амінь.”

Увага: 1) До вівтірка четвертого тижня Великого посту, уживається наступний відпуст оголошених:

Диякон: Всі оголошені, вийдіть. Оголошені, вийдіть. Всі оголошені вийдіть. Щоб ніхто з оголошених не залишився — *тільки вірні, ще й ще в мирі Господеві помолімось.

І ВСІ ОГОЛОШЕНІ ВИХОДЯТЬ ІЗ ХРАМУ.

…і тоді виголошується **Першу Єктенію за Вірних.

Увага: 2) Але від середи четвертого тижня, наступні прохання за тих які готуються до святого Просвічення, проказуються після виголосу ІЄРЕЯ: «Щоб і вони з нами славили…»:

Диякон: Всі оголошені, вийдіть. Оголошені, вийдіть. Усі хто до Просвічення, приступіть; помоліться ті, хто до Просвічення.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Вірні, за братів, що до Просвічення готуються, і за спасіння їх Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Щоб Господь Бог наш утвердив їх і зміцнив, Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Щоб просвітив їх світлом пізнання і побожности, Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Щоб сподобив їх у належний час купелі відродження, відпущення гріхів і одежі нетління, Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Щоб відродив їх водою і духом, Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Щоб дарував їм звершеність віри, Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Щоб приєднав їх до Свого святого і вибраного стада, Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Заступи, спаси, помилуй і охорони їх, Боже, Твоєю благодаттю.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Ті, хто до Просвічення, голови ваші вклоніть перед Господом.
Вірні: Тобі, Господи.

І ІЄРЕЙ читає Молитву за тих що готуються до святого Просвічення:

Священик: Яви, Владико, лице Твоє, тим, що готуються до святого Просвічення і прагнуть стрясти скверну гріховну; освіти їх помисли; зміцни їх у вірі, укріпи в надії, зверши в любові, покажи достойними членами Церкви Христа Твого, що віддав Себе за визволення душ наших.

Виголос: Бо ти єси Просвічення наше, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Вірні: Амінь.

Диякон: Всі хто готується до Просвічення, вийдіть. Хто до Просвічення, вийдіть. Всі оголошені, вийдіть. Щоб ніхто з оголошених не залишився — *тільки вірні, ще й ще в мирі Господеві помолімось.

І ТІ КОТРІ ГОТУЮТЬСЯ ДО СВЯТОГО ПРОСВІЧЕННЯ ВИХОДЯТЬ ІЗ ХРАМУ

…і тоді виголошується **Першу Єктенію за Вірних.

**Перша єктенія за вірних

Диякон: *…Тільки вірні, ще й ще в мирі Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Вірні: Господи, помилуй.

Диякон: Премудрість!

ІЄРЕЙ читає Першу молитву за вірних.

Священик: Боже Великий і Хвальний, що животворчою смертю Христа Твого привів нас із тління до нетління, визволь усі наші почуття з омертвіння в пристрастях, давши їм за благого провідника внутрішні помислі, і око нехай уникає всякого погляду лукавого, і слух нехай не прихиляється до слів пустих, а язик нехай буде чистий від слів непристойних; очисти уста наші, що хвалять Тебе, Господи; дай, щоб руки наші від злих вчинків стримувалися, тільки вгодне Тобі діяли, зміцняючи всі члени і помисли благодаттю Твоєю.

Виголос: Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Вірні: Амінь.

Друга єктенія за вірних

Диякон: Ще і ще в мирі Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.

Диякон: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Вірні: Господи, помилуй.

Диякон: Премудрість!

ІЄРЕЙ читає Другу молитву за вірних:

Священик: Владико Святий і Преблагий, Тебе, милістю багатого, молимо: будь милостивим до нас, грішних, і вчини нас достойними прийняти Єдинородного Твого Сина і Бога нашого, Царя слави. Ось-бо Пречисте Його Тіло і Животворча Кров, що в цю годину входять в невидимому супроводі множества воїнства Небесного, будуть предложені на цій таємній трапезі; дай нам неосудно причаститися їх, щоб, просвітлюючи ними мислені очі, ми стали синами світла і дня.

Виголос: За даром Христа Твого, що з Ним благословен єси з Пресвятим і Благим і Животворчим Твоїм Духом, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Вірні: Амінь.

Райські двері відчиняються.

ВІРНІ ЧИНЯТЬ ЗЕМНИЙ ПОКЛІН…

…і не встають аж поки ІЄРЕЙ зайде у Вівтар.

Великий вхід

Вірні: Нині Сили Небесні з нами невидимо служать: ось-бо входить Цар слави, ось Жертва таємна звершена в славі проводиться.

УВАГА: Під час Великого Входу нічого не виголошується.

ІЄРЕЙ і ДИЯКОН заходять у вівтар через Райські двері.

ВІРНІ ВСТАЮТЬ.

Вірні: З вірою і любов’ю приступімо, щоб причасниками життя вічного бути. Алилуя, алилуя, алилуя.

Молитва святого Єфрема Сиріна

Священик: Господи і Владико життя мого, духа лінивства, безнадійности, владолюбства і пустомовства не дай мені.

ІЄРЕЙ І ВІРНІ ЧИНЯТЬ ЗЕМНИЙ ПОКЛІН.

Священик: Духа ж чистоти, смиренности, терпеливости й любови даруй мені, рабу Твоєму.

ІЄРЕЙ І ВІРНІ ЧИНЯТЬ ЗЕМНИЙ ПОКЛІН.

Священик: Так, Господи Царю, даруй мені бачити провини мої і не осуджувати брата мого, бо Ти благословен єси на віки віків. Амінь.

ІЄРЕЙ І ВІРНІ ЧИНЯТЬ ЗЕМНИЙ ПОКЛІН.

Потім зачиняють Райські двері і завішують катапетасмою (завісою) наполовину.

Єктенія перед Господною молитвою

Диякон: Доповнімо вечірню молитву нашу Господеві.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: За принесені й Ранішосвячені чесні Дари, Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Щоб Чоловіколюбний Бог наш, прийнявши їх у Святий і наднебесний, і мисленний Свій жертовник, як пахощі духовні, послав нам Божественну благодать і дар Святого Духа, помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Щоб визволитися нам від усякої скорботи, гніву, небезпеки та недолі, Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Заступи, спаси, помилуй, і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Дня всього звершеного, святого, спокійного і безгрішного, у Господа просімо.
Вірні: Подай, Господи.
Диякон: Ангела миру, вірного провідника, охоронителя душ і тіл наших, у Господа просімо.
Вірні: Подай, Господи.
Диякон: Прощення і відпущення гріхів та провин наших, у Господа просімо.
Вірні: Подай, Господи.
Диякон: Доброго і пожиточного для душ наших та миру для світу, у Господа просімо.
Вірні: Подай, Господи.
Диякон: Щоб решту життя нашого в мирі та покаянні скінчили ми, у Господа просімо.
Вірні: Подай, Господи.
Диякон: Християнського кінця життя нашого: безболізного, бездоганного, мирного і доброї відповіді на Cтрашному Cуді Христовім, просімо.
Вірні: Подай, Господи.
Диякон: Єдність віри і причастя Святого Духа виблагавши, самих себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.
Вірні: Тобі, Господи.

ІЄРЕЙ потихо молиться:

Священик: Боже невимовних і невидимих таїн! В Тобі містяться скарби премудрости і пізнання; Ти відкрив нам відправу служби цієї і з великого чоловіколюбства Твого наставив нас, грішних, приносити Тобі дари і жертви за гріхи наші і за людську несвідомість. Сам невидимий царю, що твориш велике й недослідиме, славне й надзвичайне, якому нема числа, зглянься на нас, недостойних рабів Твоїх, що стоїмо перед святим оцим жертовником, наче перед херувимським Твоїм престолом, на якому Єдинородний Син Твій і Бог наш спочиває в страшних Тайнах, що лежать перед нами; і, визволивши нас і вірних людей Твоїх від усякої нечистоти, освяти душі й тіла освяченням невід’ємним, щоб, причащаючись з чистою совістю, з неосоромленим лицем, з просвіченим серцем цих Божественних Святощів і від них оживаючи, 
ми з’єдналися з Самим Христом Твоїм, істинним Богом нашим, Який сказав: «Хто споживає Моє Тіло і п’є Мою Кров, той у Мені перебуває, і Я в ньому»; щоб з оселенням і перебуванням у нас Слова Твого, Господи, ми стали храмом Пресвятого і Всехвального Твого Духа, визволились від усякого підступу диявольського в ділі, чи в слові, чи в думці діючого і осягнути обіцяні нам блага із усіма Твоїми святими, що від віку Тобі вгодили.

Виголос: І сподоби нас, Владико, безбоязно, і неосудно насмілитись призивати Тебе, Небесного Бога Отця, і промовляти:

ВСІ СТАЮТЬ НА КОЛІНА.

Господня молитва

Вірні: Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться Ім’я Твоє; нехай прийде царство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого. Амінь.
Священик: Бо Твоє є царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки віків.
Вірні: Амінь.

ВІРНІ ВСТАЮТЬ.

Священик: Мир усім.
Вірні: І духові твоєму.
Диякон: Голови наші вклонім перед Господом.
Вірні: Тобі, Господи.

ІЄРЕЙ читає Головоприклонну молитву:

Священик: Боже Єдиний, Благий і Милосердний, що на висоті перебуваєш і смиренними опікуєшся, споглянь милосердним оком на всіх людей Твоїх, і збережи їх, і сподоби всіх нас неосудно причаститися животворчих Твоїх цих Таїн; перед Тобою бо вклонили ми свої голови, сподіваючись від Тебе багатої милости.

Виголос: Благодаттю, щедротами, і чоловіколюбством Єдинородного Сина Твого, що з Ним благословен єси, з Пресвятим і Благим, і Животворчим Твоїм Духом, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Вірні: Амінь.

Святе Причастя

Катапетасма завішується до кінця. ІЄРЕЙ миє руки і тихо молиться:

Священик: Зглянься, Господи Ісусе Христе, Боже наш, із святої оселі Твоєї і з престолу слави царства Твого, і прийди, освяти нас, Ти, що вгорі з Отцем сидиш і тут з нами невидимо перебуваєш; і сподоби могутньою Твоєю рукою подати нам Пречисте Тіло Твоє і Чесну Кров Твою, а через нас і всім людям.

Диякон: Будьмо уважні.
Священик: Ранішосвячене Святеє — святим.
Вірні: Єдин Свят, Єдин Господь, Ісус Христос на славу Бога Отця. Амінь.

Причасний

Вірні: Споживіть і пізнайте, що благий Господь. Алилуя, алилуя, алилуя.

Якщо припадає празник з читанням Апостола і Євангелія, співаємо і ще другий Причасний.

ПРИЧАСТЯ ДУХОВЕНСТВА

Після Причастя духовенства Диякон відкриває катапетасму і відчиняє Райські двері, бере від ІЄРЕЯ святу чашу, звертається до народу і, підносячи Чашу, виголошує:

Диякон: Зі страхом Божим, вірою і любов’ю приступіть.

УСІ ВІРНІ ЧИНЯТЬ ЗЕМНИЙ ПОКЛІН.

Вірні: Благословлю Господа повсякчас. Хвала Його в устах моїх.

ІЄРЕЙ стає в Райських дверях обличчям до людей і читає Молитву перед Святим Причастям. Усі причасники повторюють за ІЄРЕЄМ цю молитву.

Молитва перед Святим Причастям

Причасники: + Вірую, Господи, і ісповідую, що Ти єси воістину Христос, Син Бога Живого, що прийшов на світ грішників спасти, між якими я перший (перша). Ще вірую, що це є саме Пречисте Тіло Твоє і це сама Чесна Кров Твоя. Молюся, отже, Тобі: помилуй мене і прости мені провини мої, вільні i невільні, чи то в слові, чи ділі, свідомі й несвідомі; і сподоби мене неосудно причаститися Пречистих Твоїх Таїн на відпущення гріхів і на життя вічне. Амінь.
+ Вечері Твоєї Тайної, Сину Божий, причасником (причасницею) мене сьогодні прийми, бо ворогам Твоїм тайни не розповім і цілування не дам Тобі, як Юда, але, як розбійник, визнаю Тебе:
+ Пом’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм. Нехай не на суд і не в осуд буде мені причастя Святих Твоїх Таїн, Господи, а на зцілення душі і тіла. Амінь.

Усі причасники, склавши руки навхрест на грудях (права на ліву), один по одному підходять до святої чаші на Cвяте Причастя.

ПРИЧАСТЯ ВІРНИХ

Причастивши вірних, ІЄРЕЙ входить у вівтар і ставить Святощі на престолі, а тоді звертається до людей і, благословляючи їх, промовляє:

Священик: Спаси, Боже, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє.
Вірні: Хліб небесний і Чашу життя споживіть і пізнайте, що благий Господь. Алилуя, алилуя, алилуя.

Тихо:

Священик: Благословен Бог наш.

Тоді повертається до Райських дверей, і благословляючи святою чашою народ, виголошує:

Священик: Завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.
Вірні: Амінь.
Нехай повні будуть уста наші похвалою Тобі, Господи, щоб ми оспівували славу Твою, бо Ти сподобив єси нас причаститися Святих Твоїх божественних, безсмертних і животворчих Тайн. Збережи нас у Твоїй Святині ввесь день навчатися правди Твоєї. Алилуя, алилуя, алилуя.

Єктенія подяки

Диякон: Станьмо побожно, прийнявши Божественні, Святі, пречисті, безсмертні, небесні і животворчі страшні Христові Тайни, достойно подякуймо Господеві.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Вірні: Господи, помилуй.
Диякон: Вечора всього звершеного, святого, мирного і безгрішного виблагавши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.
Вірні: Тобі, Господи.

ІЄРЕЙ читає Молитву подяки:

Священик: Дякуємо Тобі, Спасителеві всіх, Богу, за всі блага, що Ти подав нам, і за причастя Святого Тіла і Крови Христа Твого; і молимось Тобі, Владико чоловіколюбний: захисти нас покровом Твоїм, і дай нам аж до останнього нашого зітхання достойно причащатися Святощів Твоїх на просвічення душі й тіла і насліддя Царства 
Небесного.

Виголос: Бо Ти єси освячення наше, і Тобі славу возсилаємо Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Вірні: Амінь.

Священик: В мирі вийдімо.
Вірні: У ім’я Господнє.

Диякон: Господеві помолімось.
Вірні: Господи, помилуй.

Заамвонна молитва

Священик: Владико Вседержителю, Ти все творіння премудро сотворив і невимовним промислом та многою благістю привів нас до цих священних днів на очищення душ і тіл, на втихомирення пристрастей, у надії воскресіння. Ти в сороковий день вручив угодникові Твоєму Мойсеєві скрижалі, Богом писаний Закон. Дай і нам, Милостивий, подвигом добрим трудитися, час посту закінчити, у вірі єдність зберегти, голови невидимих зміїв сокрушити і переможцями над гріхом стати, і щоб могли ми неосудно поклонитися і Святому Воскресінню. Бо благословенне і прославлене всехвальне і величне ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Вірні: Амінь.
Нехай буде Ім’я Господнє благословенне віднині і довіку. (тричі)

ІЄРЕЙ тихо промовляє Молитву перед споживанням Святощів.

Священик: Господи Боже наш, Ти, що привів нас до цих святих днів і вчинив нас причасниками страшних Твоїх Таїн, приєднай же нас до словесного Твого стада і вчини наслідниками Твого Царства нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Псалом 33

Читець: 2. Благословлю Господа на всякий час, завжди хвала Йому в устах моїх. 3. Господом буде хвалитися душа моя; нехай почують вірні і звеселяться. 4. Величайте Господа зі мною, і прославмо ім’я Його всі разом. 5. Я шукав Господа, і Він почув мене, і від усіх скорбот визволив мене. 6. Приступіть до Нього і просвітіться, і лиця ваші не осоромляться. 7. Ось убогий благав, і Господь почув його, і від усіх скорбот спас його. 8. Ангел Господній охороняє тих, що бояться Його і визволяє їх. 
9. Споживіть і побачите, що благий Господь. Блажен муж, що уповає на Нього. 10. Бійтеся Господа всі святі Його, бо не знають нестатку ті, що бояться Його. 11. Багаті зубожіли і зголодніли, а ті, що шукають Господа, не будуть позбавлені ніякого добра. 12. Прийдіть, діти, послухайте мене, я страху Господнього навчу вас. 13. Хто з людей бажає жити і бачити дні благі — 14. стримуй язик свій від зла, і уста твої нехай не будуть облесливі. 15. Ухиляйся від всього злого і роби добро, будь мирний і пильнуй того. 16. Очі Господні звернені до праведних, і вуха Його до молитви їх. 17. Лице ж Господнє проти тих, що чинять зло, щоб знищити з землі й пам’ять про них. 
18. Взивали праведні, і Господь почув їх і від усіх скорбот визволив їх. 19. Близько Господь до скорботних серцем, і смиренних духом Він спасає. 20. Багато скорбот у праведника, та від усіх них визволить його Господь. 21. Господь охороняє всі кості їх, 
і ні одна з них не зламається. 22. Смерть же грішників люта, і ті, що ненавидять праведного, загинуть. 23. Господь визволить душі рабів Своїх, і не загине ніхто з тих, що уповають на Нього.

Відпуст

Священик: Благословення Господнє на вас Його благодаттю і чоловіколюбством завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Вірні: Амінь.
Священик: Слава Тобі, Христе Боже, Уповання наше, слава Тобі!
Вірні: e Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Господи, помилуй. (тричі)
Благослови. («Владико, благослови.», у катедральному соборі або коли архиєрей присутний.)
Священик: Христос Істинний Бог наш, молитвами Пречистої Своєї Матері, святих славних і всехвальних апостолів, святого отця нашого Григорія Двоєслова, (святого, що його храм) і (святого, що його пам’ять у той день святкуємо), і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Благий і Чоловіколюбець.
Вірні: Амінь.

Молитви світильничні

Молитва Четверта

Священик: Ти, в невмовкних піснях і безупинних славословленнях святими Силами оспівуваний, наповни й наші уста хвалою Твоєю, щоб звеличати ім’я святеє Твоє; і дай нам участь і насліддя зо всіма тими, що воістину бояться Тебе і додержують заповідей Твоїх, молитвами Святої Богородиці і всіх Святих Твоїх.
Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва П’ята

Священик: Господи, Господи, Ти держиш усе пречистою рукою Твоєю, довготерпиш усім нам і вболіваєш над злими вчинками нашими. Пом’яни милосердя Твоє й милість Твою, вияви на нас благість Твою і дай нам благодаттю Твоєю і в останку дня цього уникнути різних підступів лукавого, і життя наше благодаттю пресвятого Твого Духа збережи безпечним від спокус.
Милістю й чоловіколюбством Єдинородного Сина Твого, що з Ним благословен єси з пресвятим і благим і животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва Шоста

Священик: Боже великий і дивний, що невимовною добротою і багатим промислом правиш усім! Ти дарував нам і земні блага, і дав нам запоруку обіцяного 
Царства вже дарованими нам благами; Ти допоміг нам і за минулий час цього дня уникнути всякого зла, — дай нам і останок прожити безпорочно перед святою славою Твоєю, оспівуючи Тебе, єдиного Благого й Чоловіколюбного Бога нашого.
Бо ти єси Бог наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва Сьома

Священик: Боже Великий і Вишній, єдиний Безсмертний, що в світі неприступнім перебуваєш, — Ти все творіння премудро сотворив, світло від темряви відділив, поставив сонце володіти днем, а місяць і зорі ніччю; Ти сподобив нас, грішних, і в цю годину стати перед Тобою з хвалою і вечірнє славослів’я Тобі принести. Сам, Чоловіколюбний Господи, вчини молитву нашу наче кадило перед Тобою і, як пахощі, прийми її. Пошли ж нам вечір цей і ніч, що надходить, спокійні. Одягни нас у броню світла. Визволи нас від страху нічного і від усього, що приходить у темряві; і сон, що його Ти дав на відпочинок немочі нашій, пошли нам вільний від усяких диявольських мрій. Так, Владико всього, всіх благ Подателю, нехай ми і вночі, на ложах наших каючись, споминаємо ім’я Твоє і, просвіщаючись повчаннями Твоїх заповідей, встанемо в радості душевній 
на хвалу Твоєї благости, приносячи молитви і благання Твоєму милосердю за гріхи власні й усіх людей Твоїх, 
на яких милостиво зглянься молитвами Святої Богородиці.
Бо Ти Благий і Чоловіколюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Help

Sustain
our Parish

Ukrainian Orthodox Church of Holy Ghost, Regina
Charitable No.: 108148263 RR0073

Молитви подяки після Святого Причастя

Ті, що причастилися святих Таїнств Тіла і Крови Христових, уважно слухають або читають подячні молитви після святого причастя.
Читець: + Слава Тобі, Боже! (тричі)
Дякую Тобі, Господи, Боже мій, що Ти не відкинув мене, грішного (грішну), а сподобив мене стати причасником (причасницею) святощів Твоїх.
Дякую Тобі, що сподобив мене, недостойного (недостойну) причаститися пречистих Твоїх і небесних дарів.
Але, Владико Чоловіколюбче, що задля нас помер єси і воскрес, і дарував нам ці страшні і животворчі Тайни на благодіяння й освячення душ і тіл наших; Дай, щоб вони і мені стали на зцілення душі й тіла, на відігнання всякого супротивника, на просвітлення очей серця мого, на спокій душевних сил моїх, на віру неосудну, на любов нелицемірну, на повноту мудрости, на додержання заповідей Твоїх, на примноження божественної Твоєї благодати і царства Твого осягнення; Щоб цим усім у святині Твоїй збережений (збережена), завжди  пам’ятав (пам’ятала) я благодать Твою і вже не для себе жив (жила), але для Тебе, нашого Владики і Доброчинця.І так, покинувши це життя в надії на життя вічне, вічний осягнув (осягнула) спокій, де не вмовкає голос тих, що святкують, і насолода безмежна тих, що бачать несказанну красу лиця Твого.
Ти бо єси правдиве бажання й радість невимовна тих, що люблять Тебе, Христе Боже наш, і Тебе величає все творіння повіки. Амінь.

Молитва 2га – Св. Василія Великого

Владико, Христе Боже, Царю віків і Творче всього, дякую Тобі за все добро, що подав мені, і за причастя пречистих і животворчих Твоїх Таїн. Благаю Тебе, Благий і Чоловіколюбче, охорони мене покровом Твоїм у тіні крил Твоїх і даруй мені аж до останнього мого зітхання з чистим сумлінням причащатися святощів Твоїх на відпущення гріхів і на життя вічне.
Ти бо єси Хліб життя, Джерело святости, Податель благ, і Тобі славу возсилаємо з Отцем, і Святим Духом, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва 3тя — Св. Симеона Метафраста

Ти, що дав мені Тіло Своє добровільно на поживу, Ти вогонь, що палиш недостойних, не спали мене, Творче мій. Але пройми члени мої, всі суглоби, нутро, серце. Спали терня провин моїх, душу освяти, думки очисти, суглоби разом з кістьми зміцни, п’ять чуттів моїх просвіти. Всього мене наповни страхом Твоїм. Завжди покривай, бережи і охороняй мене від усякого діла та слова душетлінного. Очисти, обмий і прикраси мене, оздоб, врозуми і просвіти мене. Учини мене оселею Твого Духа єдиного, а не оселею гріха, щоб, по причасті, від мене, як від дому Твого і як від вогню, втікали всякий злочинець і всяка пристрасть. На заступників перед Тобою кличу всіх Святих, Чиноначальників безплотних, Предтечу Твого, Апостолів премудрих, а з ними і Матір Твою пренепорочну, чисту. Молитви їх прийми, Христе мій Милосердний, і сином світла слугу Твого вчини. Ти бо, Благий, єдиний єси і освячення душ наших, і світлість, і Тобі, Богові і Владиці, належно славу возсилаємо повсякдень. Амінь.

Молитва 4та

Тіло Твоє святе, Господи Ісусе Христе, Боже наш, нехай буде мені на життя вічне, і Кров Твоя чесна на відпущення гріхів. Нехай буде мені ця Євхаристія на радість, здоров’я і веселість. На страшному і другому пришесті Твоїм сподоби мене, грішного (грішну), стати праворуч слави Твоєї, молитвами пречистої Твоєї Mатері і всіх Святих. Амінь.

Молитва 5та — до Пресвятої Богородиці

Пресвятая Владичице Богородице, світло затемненої душі моєї, надіє, покрове, пристановище, утіхо, радосте моя, дякую Тобі, що сподобила мене, недостойного (недостойну) бути причасником (причасницею) пречистого Тіла і чесної Крови Сина Твого. Ти, що породила світло істинне, просвіти мої мисленні очі серця. Ти, що породила джерело безсмертя, оживотвори мене, через гріх на смерть засудженого (засуджену). Ти, милостивого Бога милосердная Мати, помилуй мене і дай мені жаль і каяття в серці моєму, і смирення в думках моїх, і взивання з неволі помислів моїх; І сподоби мене до останнього зітхання неосудно приймати пречистих Таїн освячення на зцілення душі й тіла. І дай мені сльози покаяння і визнання, щоб величати й славити Тебе по всі дні життя мого. Бо Ти благословенна і препрославлена єси навіки. Амінь.

Пісня праведного Симеона (Луки 2:29–32)

Нині відпускаєш раба Твого, Владико, по слову Твоєму з миром, бо побачили очі мої спасіння Твоє, що Ти приготував перед лицем усіх людей, світло на просвіту народів і славу людей Твоїх, Ізраїля.

+ Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас. (тричі)

+ Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресвятая Тройце, помилуй нас.
Господи, очисти гріхи наші.
Владико, прости беззаконня наші.
Святий, зглянься і зціли немочі наші імени Твого ради.

Господи, помилуй. (тричі)

+ Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і навіки віків. Амінь.

Молитва Господня

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє, нехай прийде царство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.
Бо Твоє є царство, і сила, і слава Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Тропар, Кондак і Богородичний

Ти від Бога з небес Божественну благодать прийняв, славний Григорію, і, зміцнений Його силою, зволив іти євангельським шляхом, тому й отримав ти від Христа подяку за труди, всеблаженний; моли Його, щоб спаслися душі наші.

+ Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові.

Провідником, подібним до Начальника пастирів Христа, виявився ти, отче Григорію, череду ченців спрямовуючи до небесного пристановища, тому й навчив ти Христову отару Його заповідей; тепер же радієш із ними і звеселяєшся в небесних оселях.

+ І нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Заступнице християн усердная, молитвеницe до Творця надійная, не зневаж молитви грішників, але прийди швидше, як благая, на поміч нам, що з вірою взиваємо до Тебе: поспіши на молитву і скоро прийди на благання, бо Ти заступаєшся завжди за тих, що шанують Тебе, Богородице.

Господи, помилуй. (12 разів)

Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнішу від Серафимів, що без істління Бога-Слово породила, сущую Богородицю, Тебе величаємо.

+ Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Господи, помилуй. (тричі)

+ Господи, Ісусе Христе, Сину Божий, молитвами пречистої Твоєї Матері і всіх Святих, помилуй нас. Амінь.

Subscribe & Receive a Free eBook

Subscribe today to receive service schedule updates, community news and event notices, and we’ll send you a mobile-friendly parish prayer book in digital form.

    O Lord, save Your people and bless Your inheritance!